Biżuteria męska czyli dodatki dla każdego

elegancki zegarek

Biżuteria męska należy do akcesoriów, po które coraz chętniej sięgają współcześni mężczyźni. Efektowne zegarki, spinki do mankietów czy krawatów, obrączki, bransolety a niekiedy łańcuchy czy kolczyki są dziś ciekawym dodatkiem do męskiej stylizacji. Dzięki nim łatwiej jest wyrazić swój niepowtarzalny styl, wyróżnić się na tle środowiska.

Troszkę historii

Efektowna biżuteria nigdy nie była zarezerwowana tylko dla kobiet. Ten, kto tak myśli, jest w ogromnym błędzie. Już w starożytności panowie chętnie podkreślali swój status poprzez zakładanie różnego rodzaju wyrobów biżuteryjnych takich jak sygnety, naszyjniki, brosze czy bransolety.

W czasie swojej ewolucji, poprzez wszystkie epoki i środowiska kulturowe, przyjmowała różne formy i kształty, jak i funkcje czy role społeczne, Była atrybutem władzy świeckiej czy religijnej, wyrazem kultu wyznaniowego bądź przynależności klasowej, symbolem uczuć czy wreszcie ozdobą stroju, ale przede wszystkim świadectwem bogactwa jej używającego.

Biżuteria, jak i całe rzemiosło artystyczne była przez wieki kształtowana równolegle z rozwojem cywilizacji w każdym jej aspekcie. Każda z epok nadawała jej oryginalne cechy, niepowtarzalne kształty czy rozwiązania techniczne.

Początki w wytwarzaniu biżuterii starożytnej datuje się na dwa tysiące lat p.n.e. Wtedy to bowiem Egipcjanie, wykorzystując złoto i drogie kamienie rozpoczęli rzemieślniczą produkcję bogato zdobionych bransolet i naszyjników, a także różnego rodzaju amuletów mających przynosić szczęście, chroniąc jednocześnie przed złem i niepowodzeniem.

Średniowiecze to głównie symbole religijne a złota, zdobiona najczęściej szafirami biżuteria symbolizowała mądrość i dostojeństwo. Dwudziesty wiek to czas, w którym dominującym w biżuterii materiałem stała się platyna, z której coraz częściej zaczęto wykonywać ślubne obrączki czy spinki do mankietów.

Męska biżuteria dziś

Wszyscy na pewno się zgodzimy, że dziś podstawową rolą męskiej biżuterii jest podkreślenie, przez jej właścicieli, swojej osobowości, dodanie odpowiedniego charakteru swojej stylizacji lubimy bowiem wyglądać nie tylko elegancko, ale i modnie. Młodsi bardzo swoimi dodatkami biżuteryjnymi często podkreślają swoją przynależność do określonej subkultury. A poza tym mężczyźnie, po prostu czasami, w określonych sytuacjach, wypada założyć ozdobne spinki do mankietów czy elegancki zegarek.

Dzisiejsza męska biżuteria nie musi być tylko i wyłącznie dodatkiem strojącym nas i nasze ubrania. Spełnia bowiem często funkcję użytkową. Z historii wiemy, że spinki do mankietów, zapinki i agrafy powstały z czysto użytkowej potrzeby. Dzisiejsza biżuteria ma często charakter nośnika różnorodnej informacji, Niejednokrotnie nosimy nieśmiertelnik lub bransoletę z wygrawerowaną grupą krwi, zgodą na pobranie organów do transplantacji czy informację o uczuleniu np. na penicylinę.

Współczesny mężczyzna, sięgający po modną biżuterię, coraz częściej chce podkreślić swój wyjściowy outfit, coraz więcej mężczyzn świadomie dziś wybiera dla siebie biżuterię np.: zegarek, który nie tylko dodaje mu szyku, ale też określa jego charakter czy zainteresowania.

Najważniejszy we współczesnej męskiej biżuterii

Od wielu lat zegarki stały się jednym z najmodniejszych składników męskiej biżuterii. Dawniej mogli pozwolić sobie na nie tylko ci zamożni, dziś są w zasięgu każdego. Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki jest modny zegarek męski – nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od okazji i stroju, do jakiego zegarek mamy dobrać. Modne są więc zarówno te na pasku, jak i na masywnej bransolecie. Dla innych modny zegarek męski to z kolei ten sportowy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi.

Stylowy mężczyzna powinien zatem posiadać w swojej szafie przynajmniej kilka różnych zegarków, dzięki czemu będzie przygotowany na każdą okazję. Ktoś może zadać pytanie, czy w dobie smartfonów warto kupować klasyczny złoty zegarek z wyższej półki. Pomijając jego charakter biżuteryjny, podkreślający osobowość właściciela elegancki nadgarstkowy zegarek ma także szereg zalet praktycznych.

Po pierwsze łatwiej i szybciej skontrolować godzinę i można to zrobić o wiele dyskretniej, wtedy kiedy nie wypada nam wyjmować smartfona, np. w czasie oficjalnego ważnego spotkania, Po drugie, zegarek na rękę nie potrzebuje prądu więc często przydaje się na wycieczkach kiedy niespodziewanie rozładuje się twój telefon. Na szczęście współczesna moda respektuje wszystkie rozwiązania, stąd każdy pan posiadający zegarek może dziś czuć się modny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *