Słońce tak samo świeci dla wszystkich ludzi, tych spontanicznych jak i tych przewidywalnych. Jednak Ci pierwsi mają z niego więcej frajdy, i chwil które mogą wspominać z uśmiechem albo ze łzami. Tak właśnie, spontaniczne akcje kończą się różnie i czasem mogą nawet boleć.

Czym jest ta spontaniczność?

Nie to nie jest ten stan, kiedy robisz głupie rzeczy będąc po 4 piwach, albo kilku drinkach. Wtedy takie akcje jak taniec na stole czy udawanie striptizera -wydurniając się na wieczorze panieńskim, się nie liczą.

Według mnie to stan, kiedy wyłączasz swój umysł, kierując się w głównej mierze intuicją i emocjami. Analizy i kalkulacje zostają odłożone na bok i działasz w trybie flow, dostosowując się do otaczającej Cię rzeczywistości.

Czym się różni osoba spontanicznym od kogoś o bardzo chłodnym i logicznym umyśle?

To mniej więcej taka różnica jak zwiedzać miasto jak japoński turysta. Z mapą w rękach i aparatem uwieszonym na szyi. Albo poznawać je naprawdę, zwiedzać knajpy, kluby i muzea jednocześnie rozmawiając z ludźmi, będąc całkowicie wchłoniętym przez jego energię. Tak jak to się dzieje na stadionie sportowym podczas olimpiady.

Spontaniczne zachowania można porównać do chodzenia po rozżarzonych węglach. Można się boleśnie oparzyć. Bo są to akcje, których się nie spodziewasz, coś czego nie zrobiłbyś gdybyś zaczął to analizować, rozważając wszystkie za i przeciw.

I właśnie to jest w tym piękne. Już jakiś czas temu to uczucie ekscytacji: Ciekawe co się dziś wydarzy? Zaczęło odgrywać motyw przewodni naszego życia. Nawet wpakowaliśmy je do naszego logo, jakbyś jeszcze nie zauważył.

Przejawy spontaniczności.

Chodzenie na siłownie nie czyni z Ciebie sportowca, tak samo jak siedzenie w domu nie czyni z Ciebie spontanicznego faceta.

Z całą pewnością, jeśli chcesz być osobą potrafiącą czuć, to musi Cię interesować energiczne życie i musisz lubić ludzi. Bez tego ani rusz.

Takie lifestyle sam wpycha Cię w ręce nieprzewidywalnych sytuacji, gdzie każda spotkanie może mieć 10 różnych wariantów rozwiązań i nie jesteś w stanie ich kontrolować.

Moje kompetencje do bycia spontanicznym.

Myślę, że mam jakiś naturalny dar do pakowania się w dziwne nieprzewidywalne sytuacje. Pamiętam jak kiedyś będąc na wycieczce, nad naszym zimnym polskim morzem, po kolacji, która przeciągnęła się do północy, ktoś zaproponował aby iść na plażę, bo jutro z samego rana wyjeżdżamy. Było zimno i lekko padało, dlatego zawinęliśmy koce z hotelowej recepcji i udaliśmy się tam ochoczo. Było ok 10-13 stopni. Reasumując: było zimno jak diabli.

Kąpiel w morzu.

Kąpiel w morzu.

Mimo tej paskudnej pogody, ktoś rzucił genialny pomysł: kąpiel w morzu. I po ok, 1 minucie byłem już z powrotem na plaży w samych bokserkach. Po tej orzeźwiającej kąpieli, trząsłem się cały jak murzyński tyłek w dancehallu, zastanawiając się po jaką cholerę to zrobiłem.

Innym razem będąc w jednym z pubów w godzinach popołudniowych, było tam może w sumie 5 osób z czego 3 dziewczyny. Do środka wszedł trochę podpity koleś, śpiewając jakieś piłkarskie przyśpiewki kelnerkom. Dziewczyny z obsługi przeżyły małą konsternację i chwilę grozy, nie wiedząc jak się zachować.

Albo się uspokoisz albo wychodzisz! – powiedziałem zdecydowanie, jednocześnie obliczając czas, jaki będę potrzebował aby chwycić stołek, który miałem pod ręką (z całą pewnością nie myślałem wtedy o gentelmeńskiej solówce w razie draki).

Na szczęście koleś wyszedł. Dopiero potem, gdy emocję trochę opadły zacząłem się zastanawiać a co by było gdyby: 1.Stołek nie zadziałał, 2. Gość miał sprzęt, co w Krakowie jest normalnym zjawiskiem, 3. Był połączeniem Vandama, Segala, Rambo i Predatora itp. itd.

Dziesiątek dziwnych sytuacji w klubach czy na mieście nie chce sobie nawet przypominać.

Spontaniczność to naturalność, gdzie nie masz czasu na zbędne myślenie.

W jednym momencie twoje działanie jest wyrazem twoich myśli. Zazwyczaj potem dopiero następuję myślenie: co ja kur zrobiłem? Wtedy masz kolejne ułamki sekund aby dostosować się do sytuacji.

Dlaczego warto być spontanicznym?

Rozwijasz naturalność, kreatywność i pewność siebie, która jest wszystkim. Bez pewności siebie nie może być mowy o spontaniczności bo w pierwszej kolejności myślałbyś co inni sobie o Tobie pomyślą. Zbierasz ciekawe doświadczenia, przy których jest dużo śmiechu, albo uczysz się jak nie płakać nad rozlanym mlekiem i wychodzić z kryzysowych sytuacji.

Pozdro

Michał

O Autorze

Sympatyczne oblicze o manierach demona. Lubię: pić kawę, plątać się po mieście i nie słuchać dobrych rad.