Jak liczone są zniżki na ubezpieczenie OC?

zniżki na ubezpieczenie OC

Ceny ubezpieczenia OC są bardzo zróżnicowane. Ich wahania w przypadku różnych kierowców pragnących ubezpieczyć identyczny samochód wynikają przede wszystkim z przysługujących właścicielom aut zniżek.

  • Na czym dokładnie polega ich działanie?
  • Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC, nie wychodząc z domu?

Jak działają zniżki za bezszkodową jazdę?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC zależy od bardzo wielu czynników. Najważniejsze stanowią  zniżki za bezszkodową jazdę . Każde towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza je wedle własnej polityki cenowej.

Standardem jest rozwiązanie, w którym kierowca po każdym roku bezszkodowej jazdy zyskuje zniżkę wynoszącą 10% ceny wyjściowej. Maksymalna wysokość zniżek wynosi zazwyczaj 60%.

Jednak na rynku panuje duża konkurencja, dlatego niektórzy ubezpieczyciele stosują inne, korzystniejsze (z punktu widzenia właścicieli samochodów) rozwiązania. Zdarza się, że z każdym rokiem kierowca zyskuje nie 10%, a kolejne 20%.

Na rynku można spotkać także oferty, w których po kilku latach maksymalna wysokość zniżek wynosi nawet 80%. Nie zawsze jest to jednak równoznaczne z najniższą ceną OC.

Bazowa wysokość składki może być bowiem wysoka, a tak dużą zniżkę należy wówczas traktować jako chwyt marketingowy.

Czy jazda autem służbowym wlicza się do zniżek?

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy od dawna, jednak wcześniej nie posiadali własnego samochodu, teoretycznie nie mogą liczyć na zniżki.

Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wliczają w staż bezszkodowej jazdy czas, w którym klient korzystał z auta służbowego. Wystarczy, że zostanie to odpowiednio udokumentowane.

Zdarza się, że na tej samej zasadzie  na zniżki mogą liczyć świeżo upieczeni właściciele samochodów , którzy wcześniej bezszkodowo poruszali się motocyklem.

Jak korzystać ze zniżek w przypadku współwłasności pojazdu?

Istnieje jeszcze jeden sposób na obniżenie OC, z którego mogą skorzystać młodzi kierowcy lub osoby, które długo nie posiadały własnego auta. Chodzi o  współwłasność pojazdu . Jeśli współwłaścicielem jest doświadczony kierowca, który legitymuje się pokaźnymi zniżkami, będą one przysługiwały obydwu współwłaścicielom – w końcu składka dotyczy auta, a nie kierowcy.

Problem w tym, że jeżeli w takiej sytuacji dojdzie do wypadku spowodowanego przez jednego ze współwłaścicieli, zniżki utracą obaj.

Na czym polega utrata zniżek?

Sposób, w jaki kierowcy tracą zniżki, również nie jest regułą. Za przeciętną stłuczkę sprawca zazwyczaj traci 10% lub 20% zniżek. Im większą wartość ma szkoda, tym proporcjonalnie rośnie wartość utraconego rabatu. Jednak klienci, którzy są w związku z tym zmuszeni zapłacić dużo więcej w danym towarzystwie, powinni przejrzeć inne oferty.

Jakie pozostałe czynniki obniżają składkę za OC?

Poza zniżkami za bezszkodową jazdę, wszystkie inne czynniki obniżające składkę za OC nie są jednoznaczne.

Należą do nich:

  • dłuższy staż za kierownicą;
  • wiek kierowcy – starsi płacą mniej;
  • miejsce zamieszkania – w dużych aglomeracjach OC jest droższe;
  • sytuacja rodzinna – osoby posiadające dzieci z reguły jeżdżą bardziej ostrożnie.

Jednak algorytmy, jakimi posługują się w tej kwestii towarzystwa ubezpieczeniowe nie są do końca znane.

W jaki sposób maksymalnie wykorzystać swoje zniżki?

Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC, warto skorzystać z kalkulatora, takiego jak KioskPolis.pl (https://kioskpolis.pl/). W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz, który znajduje się pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Następnie użytkownik zyskuje dostęp do wielu ofert przygotowanych przez wiodące towarzystwa, może je czytelnie ze sobą zestawić i kupić wybraną polisę online!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *