Jak przestać się wstydzić dziewczyn, pokonać męską nieśmiałość i zwalczyć strach przed nawiązywaniem nowych znajomości?

jak przestać wstydzić się dziewczyn

Nieśmiałość – zwłaszcza w stosunku do płci przeciwnej – to cecha, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeżeli borykasz się z lękiem przed dziewczynami to wiedz, że nie jesteś sam.

„Chciałbym podejść, ale się wstydzę” to jedna z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz. Weź pod uwagę fakt, że na świecie jest wielu takich jak Ty. Wbrew powszechnej opinii, tylko mała garstka mężczyzn jest w stanie podejść do obcej kobiety bez jakiegokolwiek lęku.

Nieśmiałość niejedno ma imię

Nieśmiałość to pojęcie niezwykle płynne tj. niejednoznaczne. Wielu mężczyzn w ogóle nie zdaje sobie faktu z tego, że są nieśmiali. Strach przed kobietami może objawiać się w różny sposób. Zagłębianie się w kwestie medyczne czy psychologiczne nie ma tu żadnego sensu.

Warto wspomnieć jedynie, że nieśmiałość w stosunku do płci przeciwnej wiąże się bezpośrednio z pewnością siebie oraz poczuciem własnej wartości. Jeżeli wstydzimy się podejść do dziewczyny i zapytać o numer telefonu czy też pochwalić jej urodę najprawdopodobniej jest to spowodowane lękiem przed jej reakcją.

Osoby, które boją się odezwać do kobiety czują, że dana sytuacja jest im obca – w tej jednej chwili nie są sobą. Innymi słowy, mają wrażenie, że są na kompletnie obcym terenie. Nie wiedzą czego się spodziewać i jak zachować się, gdy dana reakcja już nastąpi. Warto zauważyć, że wstyd w tym przypadku jest całkowicie irracjonalny. Żaden mężczyzna nie ma pewności, że kobieta zareaguje na niego źle. Co więcej, nawet jeżeli tak, to co z tego?

Załóżmy, że kobieta głośno nas wyśmieje, powie, że nie jest zainteresowana, albo odpowie na Twoje pytanie ciszą. Niezależnie od jej reakcji Ty nic nie tracisz. Niestety, nieśmiałość to nie przeziębienie – nie da się jej zwalczyć tabletką. Nad lękami trzeba pracować.

Jak zwalczyć strach przed kobietami?

strach przed kobietami

  1.  Uświadom sobie, że Twój lęk jest irracjonalny 

Chociaż brzmi to jak kiepska rada z magazynu dla mężczyzn, naprawdę może Ci pomóc. Tak jak wspomniałem wyżej, niezależnie od reakcji – Ty nic nie tracisz. Zwizualizuj sobie kilka przykładowych sytuacji. Podchodzisz na przystanku autobusowym do dziewczyny, która Ci się podoba. Podajesz swoje imię, prawisz jej komplement, a następnie pytasz, czy nie zechciałaby podać Ci swojego numeru. Jakiej odpowiedzi możesz się spodziewać? Wbrew pozorom opcji jest niewiele:

    a. Przykro mi, nie podam Ci numeru. Mam chłopaka/Nie jestem zainteresowana”.
    b. Chętnie podam Ci swój numer. Masz gdzie zapisać?”

W skrajnych przypadkach kobieta może nic nie odpowiedzieć. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Zastanów się jakbyś zareagował słysząc każdą z tych odpowiedzi? Widzisz… Nie ma się czego bać.

  1.  Przestań oceniać innych 

Zastanów się, dlaczego boisz się podejść do dziewczyny. W 90 proc. odczuwasz lęk przed jej reakcją. Nie boisz się samej sytuacji, a tego, co ktoś może o Tobie pomyśleć – czy to kobieta, czy to koledzy. Dlaczego bierzesz pod uwagę ocenę innych? Najprawdopodobniej dlatego, że sam nie stronisz od krytyki obcych Ci ludzi. Skoro Ty i Twoi kumple ciągle dopatrujecie się w innych negatywnych kwestii, nic dziwnego, że koncentracja na pozytywnych aspektach jest Wam obca.

  1.  Podejmij praktykę 

Poznałeś fantastyczną dziewczynę, jednakże nie masz odwagi do niej podejść i zagadać? Strach przed kobietami najlepiej zwalczać stopniowo. Spróbuj wyleczyć się lęków ćwicząc na przypadkowych przedstawicielkach płci pięknej.

Jak to zrobić? Zanim zrobisz pierwszy krok i zagadasz do dziewczyny, która Ci się podoba, potrenuj na innych. Pójdź do galerii handlowej, wybierz sklep z odzieżą, w której pracują kobiety i poproś, którąś z nich o pomoc. Krótka rozmowa o rozmiarze bluzy pozwoli Ci przełamać pierwszy strach. Gdy już oswoisz się z płcią przeciwną, postaw sobie trudniejszy cel. Zapytaj się o godzinę dziewczyny, która wydaje Ci się atrakcyjna wizualnie. Finalnie skomplementuj jakąś zupełnie Ci obcą kobietę. Pochwal jej fryzurę, ubiór bądź dodatki i zobacz, jak zareaguje. Jeżeli uda Ci się przebrnąć przez te sytuacje, zagadanie do osoby, która Ci się podoba nie będzie stanowiło aż tak wielkiego wyzwania.

  1.  Patrz i obserwuj reakcje 

Dokładnie, patrz na ulicy na inne kobiety. Ćwiczenie to ma na celu zweryfikowanie reakcji zupełnie obcych nam osób na nasze spojrzenie oraz uśmiech. Idąc do szkoły, na uczelnie czy do pracy, zerkaj na ładne kobiety – najlepiej prosto w oczy – i uśmiechaj się. Zdziwisz się, jak wiele z nich odpowie Ci tym samym – uśmiechem. Dzięki temu dość szybko zobaczysz, że ludzie wcale nie reagują na Ciebie z niechęcią. Oczywiście, jeżeli zaczniesz praktykować to ćwiczenie z windą, najprawdopodobniej zostaniesz skuty w kajdanki przez wezwany przez dziewczynę patrol policji.

Nadal masz problemy ze wstydem?

Jeżeli lęk przed dziewczynami nadal nie ustał, masz poważny problem. Strach przed kobietami to coś całkowicie normalnego, jednakże prędzej czy później – małymi kroczkami – jesteśmy w stanie go przezwyciężyć. Jak to się mówi „praktyka czyni mistrza”.

krok po kroku

Próbowałeś? Starałeś się? Ćwiczyłeś? Nadal nie możesz się przełamać? Twój problem może mieć zupełnie inne, głębokie podłoże, które odkryć możesz tylko Ty sam i to z pomocą specjalisty. Nie wstydź się skorzystać z pomocy lekarza. Dobry psycholog czy psychiatra pomogą nam pozbyć się irracjonalnego lęku raz na zawsze. Najważniejsze to uświadomić sobie, że ma się problem. Jeżeli już to do nas dojdzie, możemy zdecydować się na rozmowę z lekarzem bądź nadal żyć w strachu i samotności. Wybór należy do nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *