Jak wyjść z friendzone? Porady dla dziewczyny i chłopaka

friendzone

Masz przyjaciela, z którym doskonale się dogadujesz, lubisz spędzać z nim czas i bardzo dobrze czujecie się w swoim towarzystwie? Doskonale! Problem pojawia się w momencie, gdy Twój przyjaciel jest płci przeciwnej i zaczynasz czuć do niego coś więcej. Wbrew pozorom bardzo dużo mężczyzn i kobiet tkwi we friendzone, większość z nas nie wie, jak radzić sobie z taką sytuacją. Wyjaśnimy czym jest friendzone i jak wyjść z takiej relacji obronną ręką.

Czym jest friendzone?

Zacznijmy od tego, co to jest friendzone i jak rozpoznać, że utknęliśmy w takiej relacji. Friendzone to zjawisko występujące pomiędzy kobietą a mężczyzną. W tym wypadku dwie osoby lubią spędzać ze sobą czas, przyjaźnią się, bardzo swobodnie czują się w swoim towarzystwie, jednak nie są dla siebie atrakcyjni fizycznie, jako potencjalni partnerzy. Bez wątpienia każdy z nas chciałby mieć osobę od serca, której będzie mógł się zwierzyć, wyjawić sekrety, porozmawiać o związkach, czy wypłakać się w ramię. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć prawdziwego przyjaciela, tym bardziej takie relacje są cenne i warto je pielęgnować.

Czy przyjaźń damsko-męska ma rację bytu?

Jedni twierdzą, że jest to absolutnie niemożliwe. Inni stanowią żywy przykład na to, że można przyjaźnić się z osobą odmiennej płci bez żadnych podtekstów seksualnych. Prawda leży pośrodku, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dużo zależy od charakteru obydwu osób, ich poglądów, postrzegania świata, relacji oraz upodobań.

Wszystko zaczyna się od tego, że poznajemy osobę, z którą nadajemy na tych samych falach. Mamy wiele wspólnych zainteresowań, potrafimy przegadać ze sobą całą noc, dzielimy się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem, lubimy ze sobą rozmawiać i spędzać czas. Na początku relacji rozwija się więź przyjaźni. Poznajemy się nawzajem, wymieniamy się poglądami, jesteśmy ze sobą coraz bardziej zżyci i utwierdzamy się w przekonaniu, że chcemy rozwijać daną relację. Idealnie byłoby, gdyby z biegiem czasu rozwijała się również więź atrakcyjności, niestety nie zawsze znajomość przeradza się w romantyczny związek.  Często bywa tak, że u jednej osoby rozwija się więź atrakcyjności, natomiast u tej drugiej relacja wciąż pozostaje na poziomie przyjaźni. W ten sposób lądujemy w friendzone.  

Jak rozpoznać friendzone?

Z pewnością jesteś w relacji friendzone jeżeli:

  • osoba, która Ci się podoba zwierza Ci się ze swoich problemów sercowych,
  • prosi Cię ciągle o pomoc,
  • nie ma między Wami żadnego kontaktu fizycznego,
  • lubi spędzać z Tobą czas i czuje się bardzo swobodnie w Twoim towarzystwie, ale nic więcej z tego nie wynika,
  • chodzi na randki i opowiada Ci o nich,
  • opowiada Ci historie o swoich byłych partnerach,
  • chce od Ciebie porady w sprawach sercowych.

Jak wyjść z friendzone będąc dziewczyną?

Wyjście z relacji friendzone nie jest łatwe, przy czym w przypadku dziewczyn jest to proces bardziej skomplikowany, tak więc warto omówić go w pierwszej kolejności. Nie zadowala Cię miano „kumpeli”, chciałabyś, żeby Twoja relacja z przyjacielem weszła na wyższy poziom? Chociaż początkowa Wasza relacja była czysto przyjacielska, chłopak zaczyna Ci się podobać i nie możesz znieść, jak umawia się na randki? Jak sobie z tym radzić? Czy warto wyjawić mu prawdę, czy lepiej trzymać język za zębami, żeby nie zniszczyć relacji?

jak wyjść z friendzone

Myśląc o wyjściu z friendzone w pierwszej kolejności, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ryzykować utratę przyjaciela. Jeżeli druga osoba nie odwzajemni Twoich uczuć, niestety istnieje duża szansa, że stosunki między Wami się popsują i nie będzie już tak, jak dawnej. Oceń swoje szanse realnie, zastanów się, czy w ogóle jest cień nadziei na to, żeby przyjaciel zaczął traktować Cię inaczej.

Co sprawia, że kobieta wpada w friendzone?

Aby móc wyjść z friendzone na początku należy zastanowić się, dlatego tak w ogóle znalazłaś się w takiej sytuacji. Co doprowadziło do tego, że chłopak, który Ci się podoba traktuje Cię jak kumpla z którym może pójść na mecz, wypić piwo, czy pochwalić się miłosnymi podbojami. Pierwszy scenariusz jest taki, że jesteś dla niego nieatrakcyjna fizycznie. Faceci to wzrokowcy, koneserzy pięknych kobiet. Wystarczy im jedno spojrzenia, aby ocenić, czy byliby w stanie spędzić noc z daną kobietą, czy wręcz przeciwnie. Nie chodzi o to, że czegoś Ci brakuje, po prostu każdy ma inny gust. Dla jednych facetów piękne są szczupłe, drobne kobiety, inni lubią wysokie Panie o większych krągłościach, niekiedy ważny jest też kolor włosów, kolor skóry, wielkość piersi – u każdego definicja piękna jest inna. Czy Ty związałabyś się z mężczyzną, z którym świetnie spędza Ci się czas, ale nie pociąga Cię fizycznie?

Czy w tym wypadku jest cień szansy, aby mężczyzna zaczął postrzegać Cię w inny sposób? Możesz się o to postarać. Jeżeli do tej pory spędzaliście czas w domu grając na playstation, a Ty snułaś się po mieszkaniu w starych rozciągniętych dresach, nieuczesana i bez makijażu, to czas to zmienić. Aby stać się atrakcyjną dla drugiej osoby, warto o siebie zadbać. Budowanie atrakcyjności nie jest łatwe i nie chodzi wyłącznie o wygląd, ale również o dotyk, przeniesienie relacji na trochę inny poziom na przykład poprzez subtelne gładzenie go po głowie, czy dotkniecie ramienia, pomogą też podteksty i różnego rodzaju insynuacje. Napięcie powinno być budowane powoli! Daj mu zauważyć, że podobasz się facetom, szczególnie, jeżeli on również umawia się na randki.

Dobrym rozwiązanie jest też zastosowanie zasady niedostępności. Nie musisz być na każde zawołanie swojego przyjaciela, zacznij wychodzić do ludzi, udowodnij mu, że nie ma Cię na wyłączność i masz tez swoje życie. Być może dzięki temu chłopak zatęskni, bardziej Cię doceni i zacznie postrzegać Cię nieco inaczej, niż do tej pory. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o piękny wygląd, ale również o charakter.

Pielęgnuj pasje i marzenia, nie skupiaj się wyłącznie na relacjach z mężczyznami, ale na rozwoju własnych umiejętności. Choć wygląd zewnętrzny jest ważny, to wartościowa osoba o przeciętnej urodzie na pewno będzie miała większe powodzenie, niż dziewczyna, która poza urodą nic sobą nie reprezentuje.

Innym powodem przez który możesz tkwić w relacji friendzone jest fakt, że Twój przyjaciel jest w związku albo jest w kimś zakochany. W tym wypadku niestety nie masz dużego pola manewru i nie warto komplikować sprawy ani utrudniać życia drugiej osobie, najlepiej zejść na dalszy plan i czekać na rozwój sytuacji.

Jak wyjść z friendzone będąc chłopakiem?

 „Dziewczyna traktuje mnie jak kolegę, a ja chcę czegoś więcej!”   Ile podobnych historii znacie z opowieści znajomych? Wychodzenie z relacji friendzone jest trudne również w przypadku mężczyzn, którzy chcieliby, aby ich przyjaźń z kobietą przerodziła się w coś więcej.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają mężczyźni jest przesadne zabieganie o względy dziewczyny. Jeżeli od dłuższego czasu się przyjaźnicie, to nie licz na to, że przyjaciółka zaproszona przez Ciebie do kina, na kolację czy na koncert potraktuje takie spotkania, jak randkę. Nie warto zasypywać kobiety kwiatami czy innym prezentami, nadskakiwać i być na każde skinienie jej palca.

Pamiętaj, że relację tworzą dwie osoby i musza być zagazowane na podobnym poziomie, inaczej niż z tego, nie będzie. Poza tym swoją nadgorliwością możesz po prostu wystraszyć dziewczynę. Buduj relację z głową, stopniowo, daj jej do zrozumienia, że Ci zależy, ale nie rób tego za wszelką cenę.

Pewność siebie to podstawa

Dziewczyny lubią mężczyzn, którzy są niezależni, mają pasje i ciekawą osobowość. Wygląd nie jest najważniejszy, choć wiadomo, że atrakcyjność fizyczna również jest jednym z czynników decydujących o tym, czy będziesz się jej podobał, czy też nie. Podobnie jak w przypadku kobiet, mężczyzna powinien zadbać o swój wygląd. Znacie się, wiesz co podoba się Twojej przyjaciółce w facetach? Wykorzystaj to!

Dbanie o siebie to nie tylko regularny prysznic, ale również przystrzyżony zarost, zadbane paznokcie, stylowe ubrania, dziewczyny zwracają uwagę na takie szczegóły i to bardziej, niż Ci się wydaje. Pewność siebie wabi kobiety, w dużej mierze decyduje o tym, czy jesteś postrzegany, jako atrakcyjny, czy wręcz przeciwnie.

Bądź z dziewczyną szczery, ale nie wypłakuj się na jej ramieniu za każdym razem, gdy coś pójdzie nie tak, nie narzekaj, nie marudź, weź życie w swojej ręce, bądź odważny. Idziesz ulicą i zastanawiasz się, dlaczego piękna, zadbana kobieta idzie pod rękę z bardzo niepozornym facetem? Być może nie jest najbardziej atrakcyjnym samcem w okolicy, ale możesz mieć pewność, że cechuje go duża charyzma, poczucie własnej wartości oraz poczucie humoru. Uroda mężczyzny to nie tylko jego aparycja, ale również charakter, wewnętrzna energia i sposób bycia.

Nadaj relacji kontekst seksualny

kontekst seksualny

Zacznij od drobnych gestów, oczywiście muszą być to sytuacje spontaniczne. Przytulenie, głaskanie po głowie czy złapanie za rękę to niewinne gesty, które jednocześnie dają do zrozumienia, że relacja nabiera nieco innego charakteru. Spróbuj przełamać stereotyp „miłego chłopaka”, daj do zrozumienia przyjaciółce, że jesteś atrakcyjny, podobasz się innym kobietom i nie jesteś na każde jej zawołanie. Niech zauważy w tobie mężczyznę, którym można się zainteresować.

Jesteś zbyt przewidywalny i miły

Kolejna ważna rzecz to wzbudzanie emocji – to podstawa w budowaniu relacji z drugą osobą. Kobieta uwielbia emocje, dlatego dobrze jest, gdy potrafisz je dostarczyć. Jeżeli jesteś miły, kulturalny, przewidywany, z pewnością nie jesteś dla niej atrakcyjny. Postaraj się ją zaskoczyć, nie zgadzaj się na każdą jej propozycję, wykaż się kreatywnością na przykład planując ciekawy wyjazd na weekend. Spróbuj zacząć działać w sposób nieszablonowy, aby przyjaciółka mogła poznać Cię od nieco innej strony.

Dawanie emocji jest ważne, jeżeli jesteś przewidywalny to automatycznie stajesz się mniej atrakcyjny dla płci przeciwnej – nie każdy jest tego świadomy. Chociaż kobiety cenią sobie poczucie bezpieczeństwa i stateczność, to nie tylko to potrzebne jest do stworzenia ciekawej, satysfakcjonującej relacji. Nie zrozum mnie źle, nie ma nic złego w byciu kulturalnym i miłym, jednak jeżeli poza tym masz niewiele do zaoferowania, to masz zdecydowanie mniejsze szanse na to, że relacja z przyjaciółką zmieni się w związek.

Czy warto powiedzieć przyjaciółce/przyjacielowi o swoich uczuciach?

uczucia

Wiesz już, jak wychodzić z relacji friendzone, ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, czy zdecydować się na taką próbę, zastanów się, czy jest to gra warta świeczki. Przede wszystkim realnie oceń swoje szanse na wyjście z takiej relacji. Czy jest cień nadziei, że druga strona mogłoby być Tobą zainteresowana w kontekście potencjalnego partnera? Czy jest możliwe, żeby budować więź atrakcyjności z taką osobą? Bardzo łatwo można przegapić moment, w którym mamy szansę na wyjawienie drugiej osobie swoich uczuć, niestety bardzo często decydujemy się na taki krok za późno, gdy już nie ma możliwości, żeby cokolwiek się zmieniło. Pamiętajmy, żeby w tym wypadku nie myśleć wyłącznie o sobie. Być może lepiej będzie jak zostaniemy w relacjach przyjacielskich i zaczniemy umawiać się na randki z innymi osobami.

Od miłości do nienawiści jest bardzo krótka droga, czasami po prostu nie warto psuć przyjaźni na rzecz kilku chwil uniesień, szczególnie że nie mamy 100% pewności czy związek będzie szczęśliwy. Jeżeli podejmiemy złą decyzję nie tylko stracimy miłość, ale również przyjaciela i to bezpowrotnie.

Tkwienie we friendzone oczywiście nie jest wyjściem z sytuacji, to duże obciążenie psychicznie, nie ma sensu okłamywać przyjaciela, czasami najlepszym rozwiązaniem będzie wyjawienie mu prawdy. Trzeba zrobić to w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, pamiętajmy, że dla drugiej osoby, która pozostaje z nami na poziomie przyjaźni może być to dużym szokiem. Taką decyzję należy dobrze przemyśleć, warto rozważyć wszystkie za i przeciw i nie podejmować jej zbyt pochopnie. Niemniej jednak lepiej żałować tego, że coś się zrobiło, niż pluć sobie w twarz, że nie podjęliśmy próby i zastanawiać się, co mogłoby się wydarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *