
Z punktu widzenia mężczyzny, przyjaźń damsko-męska może przynieść wiele korzyści. Daje szansę lepszego poznania przedstawicielek płci pięknej, a tym samym zrozumienia ich potrzeb i systemu wartości. Czy jest jednak możliwe nawiązanie takiej relacji, bez dążenia do zmiany jej statusu na miłosną?
Czy istnieje przyjaźń damsko męska?
Przed ustaleniem możliwości wystąpienia relacji przyjacielskiej między kobietą i mężczyzną, należy przede wszystkim określić definicję przyjaźni.
Prawdziwa przyjaźń to relacja niezwykle piękna i wartościowa, o którą obie strony muszą regularnie dbać. Przyjaciel jest osobą, która mimo wielu przeciwności życiowych jest w stanie w pełni akceptować drugiego człowieka i służyć mu bezinteresownym wsparciem. Przyjaźń pozostaje przy tym relacją pozbawioną zgubnej namiętności, zazdrości oraz wielu innych intensywnych uczuć, które towarzyszą związkom miłosnym.
Relacje damsko-męskie
Poprzez wspólne funkcjonowanie na przestrzeni wieków, między kobietami i mężczyznami wykształcił się szereg różnic w stylu życia Relacje damsko-męskie w praktycznie wszystkich kulturach ukierunkowane były przede wszystkim na rozmnażanie, zarówno w przypadku związków monogamicznych, jak i poligamicznych. Wynika to bezpośrednio ze specyficznych funkcji biologicznych obu płci. Walcząc o terytorium i pożywienie, mężczyźni mogli ochronić kobiety i przedłużyć gatunek poprzez rozmnażanie się z nimi. Poza aspektem reprodukcyjnym, relacje między płciami nastawione były głównie na zaspokajanie potrzeb seksualnych. Zadaniem mężczyzny było więc zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa rodzinie, a obowiązkiem kobiety urodzenie oraz wychowanie dzieci. W ten sposób ukształtował się etos męskości oraz kobiecości, który nie obejmował tradycyjnie pojmowanej przyjaźni.
Potrzeby mężczyzn kontra potrzeby kobiet
Podobnie jak w przypadku innych relacji międzyludzkich, nawiązywanie przyjaźni wynika z konieczności zaspokajania pewnych potrzeb. Nie zawsze są one jednak takie same. W przypadku przedstawicieli tej samej płci, przykładem może być potrzeba wzajemnego zrozumienia i naturalna chęć społecznej normalizacji. Druga osoba ma możliwość ich spełnienia, ponieważ często pragnie dokładnie tego samego.
Jeżeli jednak tego rodzaju bliskość zachodzi pomiędzy mężczyzną i kobietą, istnieje ryzyko wystąpienia mniej kompatybilnych potrzeb. Z poczuciem mniejszej lub większej świadomości, jedno z tych osób może pragnąć spełnienia potrzeb innego rodzaju.
Dotyczy to np.:
- potrzeby poczucia własnej atrakcyjności,
- nawiązania bliskości fizycznej
- czy też po prostu odbycia bezpośredniego aktu cielesnego.
Jeżeli zatem chociaż jedna z osób odczuwa preferencyjny pociąg seksualny wobec drugiej, prędzej, czy później zacznie dążyć do zaspokajania tych potrzeb, bądź też wycofa się z relacji.
Przyjaźń damsko męska a płeć kulturowa
Zjawiskiem pozostającym nie bez wpływu na ocenę relacji damsko-męskich jest pojęcie tzw. płci kulturowej.
Decyduje ona m.in. o rodzaju noszonych ubrań czy fryzur, a także określa sposób zachowania się obu płci. Kultura stanowi jednocześnie odbicie różnic biologicznych, które wynikają z indywidualnych cech kobiet oraz mężczyzn. Zróżnicowanie to przekłada się bezpośrednio na relacje między nimi, uwzględniające pierwotne popędy oraz instynkty. Biorąc pod uwagę znaczenie płci kulturowej, szczera przyjaźń z kobietą nie jest możliwa z męskiego punktu widzenia.
Granice przyjaźni damsko męskiej
Przyjaźń sama w sobie nie dotyczy strefy seksualnej, jednak z seksuologicznego punktu widzenia nie powinno się rozdzielać od niej seksualności. Popędy stanowią główną siłę napędową większości ludzkich działań, w tym również tych przeprowadzanych w celu nawiązania satysfakcjonujących i głębokich relacji. Przyjaźń damsko męska z męskiego punktu widzenia, pozostaje jednocześnie ważnym elementem udanego związku. Przynosi wiele korzyści społecznych, psychologicznych oraz kulturowych, a nierzadko także seksualnych.
Aby jednak było to możliwe, musi wykraczać poza zwykłą sympatię. Nie bez znaczenia pozostaje tło społeczno-kulturowe czy wychowanie, a także szereg innych czynników wpływających na podejście do relacji, związków czy seksualności. Aspekty te często definiują granice przyjaźni damsko męskiej oraz miłości, a tym samym związków przyjacielskich oraz partnerskich.
Przyjaźń damsko męska a kwestie biologiczne
Statystycznie to mężczyźni są bardziej skłonni do nawiązywania intymnych relacji z przyjaciółkami, niż kobiety ze swoimi przyjaciółmi. Panowie zarówno samotni, jaki pozostający w stałych związkach, dwukrotnie częściej wykazują erotyczne zainteresowanie zaprzyjaźnionymi kobietami ze swojego towarzystwa.
Zgodnie z założeniami psychologii ewolucyjnej, wynika to z naturalnego dążenia mężczyzn do przekazywania swoich genów jak największej liczbie potomków. Charakterystyczna wybredność kobiet również ma swoje naukowe uzasadnienie. Biologia ukształtowała je w sposób, który narzuca posiadanie jedynie ograniczonej liczby potomstwa. Kobiety starają się zatem znaleźć partnera posiadającego jak najlepsze geny, który będzie w stanie zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo i opiekę w przyszłości.
Czy przyjaźń damsko męska istnieje?
Wejście w związek, który wyewoluował z przyjaźni często okazuje się chwilową fascynacją oraz kończy niepowodzeniem. Z trwającej wiele lat przyjaźni może też z czasem zrodzić się wspaniała miłość, która nie jest wyłącznie następstwem chwilowej ekscytacji. Najczęściej wynika ze stopniowego, wzajemnego poznawania się oraz zbliżania ku sobie.
Jeżeli choć jedno z nich jest wolne, partner drugiej osoby może odczuwać zagrożenie i zazdrość. Wiąże się do z ryzykiem wielu nieporozumień i konfliktów, które z czasem prowadzą do rozpadu którejś z relacji. Ludzie pozostają jednak wyłącznie ludźmi. Nawet jeżeli temu przeczą, kierują się w swoim postępowaniu instynktem i zwykle nie potrafią nad nim zapanować. Nikt nie powinien jednak obwiniać się za odczucie fizycznego popędu względem przyjaciółki lub przyjaciela, a tym bardziej chęć nawiązania z nimi relacji miłosnej. Zawsze jednak trzeba liczyć się z tym, że druga osoba nie odwzajemni tych uczuć (i uszanować to!).